Boards and Committees

Sisseton-Wahpeton Oyate

BOARDS AND COMMITTEES

The Sisseton Wahpeton Oyate has several Boards and Committees which are comprised of seven members from each District.

Boards, Committees, CommissionsBig Coulee DistrictBuffalo Lake DistrictEnemy Swim DistrictHeipa DistrictLake Traverse DistrictLong Hollow DistrictOld Agency DistrictEx-Officio
Chairman:Law EnforcementPlanningRealty
EPAC (OEP)Winona Starlight BurleyCynthia StarrJan RedWingHelena LaBatteDonna WilliamsYolanda StarrGladys RenvilleLydia Amos
Fish & Wildlife-Natural Resource CommitteeGerald German Louie JohnsonRobin BowenAlan LaBelleLoren ThompsonVernon RenvilleJerome Renville Sr.Floyd Kirk Jr.
Police CommissionDurane DuboisSherry JohnsonSkyman ReddayElnora DuMarceJoan WhiteKristen BackmanKeith DeCoteauDionne Crawford
Reservation Planning CommissionGerald German Lisa RedWingDavid GillHelena LaBatteBill LaRoqueLauren OwenAngie JohnsonDionne Crawford
Vice-Chairman:IndirectTEROTaxCapital Improvement
Tax CommissionGerald Heminger JrLisa RedWingTamara St.JohnRobert LaFromboise Dawn ThompsonTashinagiwin HalbertAngie JohnsonDionne Crawford
TERO CommissionBilly KohlLouie JohnsonCrystal OwenCliff EberhardtMike Selvage Jr. Brandon DeutschJerome Renville Sr.Louie Johnson
Pow Wow Jerry EastmanRonald BrantDanielle GreyMerlin RenvilleDarwin JamesVernon RenvilleDarrell DeCoteauLouie Johnson
PersonnelDiane Desrosiers Lorraine RousseauDanielle GreyMarie RenvilleBill LaRoqueKristen BackmanEtta Jo Marks
Veterans Office
Secretary:HealthEducationWelfare w/9 sub-divisions
Human Services Board includes:Dakota PrideCHRCHEHealth & Fitness CenterMCHHealthy SmilesHealth AdminIHS
Human Services BdMary Jo KeebleLisa RedwingLiz AndersonRobert LaFromboiseDarwin JamesFloyd HartRhonda KampeskaGypsy Wanna
Enemy Swim Day Sch Lynn Halbert Darell DeCoteau JrDallas Owen
SWCDanny WhiteLorraine RouseauJo RobertsMichelle WannaBill LaRoqueTom Wilson Kay BurshiemCurtis Bisonnette
Tiospa Zina School BdJerry EastmanMiranda WhiteDawn EagleMarie RenvilleTom FlutePatrick Deustch Jr.Delmar BernardFloyd Kirk Jr.
Elderly Advisory BdMike GreeleyCynthia StarrKaren JosephMarie Renville Zelma FluteTammy GoodwinMartha RenvilleLydia Amos
THPO Rosanne BartunekCynthia StarrGabrielle TateyuskanskanMarie RenvilleCharles "CR" JamesRose GaikowskiSteve FarmerGypsy Wanna
IHS Governing Body
Constitution Rev Gerald Heminger JrLisa RedwingChanda JosephMarie RenvilleIris KeokeFloyd HartKay BurshiemDallas Owen
Judicial CommitteeLorraine RouseauShannon WhiteIzola Flying HorseRhonda KampeskaGypsy Wanna
Election Bd-ResRolanda Quinn Brenda Jackson Susie Rivera Billy KohlCassandra Mason Wicanhpi RedWing Darla King Jessica CloudLibby Locke Dustin Locke Darlene Jo Roberts Chelsea HopkinsSpencer Wanna Barbara Heminger Angel Wanna Nadine LabelleDenise Fuentes Stacey Flute Jodi Thompson Pam KeokeIzola Flying Horse Rose Gaikowski Jessie Chanku Wambdi CookDavid Barse Brenda Solberg Kathy Adams Laura Heminger
Council Appointed:
Housing Authority BdRobert KohlKenneth JohnsonKevin RobertsSpencer WannaMark KeokeJessie ChankuJerome Renville Jr.Louie Johnson
For Profit Bds:Fuel IncDakota WesternSWO PlasticsAgency C-Store
District Elected Officials
ChairmanLynn HalbertKenneth JohnsonCrystal OwenJay RenvilleFrancis CrawfordJanell CookJesse Larsen
Vice-ChairmanMary Jo KeebleBilly CankuChanda JosephKaren WhiteBenji ThompsonMary BarseJermaine Eastman
TreasurerViva Jo DuboisKayline LaBelleDiantha LarsenBuffy NanaetoJoleen AbrahamAmanda QuinnDanielle TwoStars
SecretaryBilly KohlHeather WilliamsRobin BowenRenae HuntingtonDawn ThompsonJessie ChankuFrances Chanku
Tribal CouncilLydia AmosLouis JohnsonDallas OwenGypsy WannaDionne CrawfordCurtis BissonetteFloyd Kirk Jr.